Hnedá Európa

Autor: Marek Marsina | 26.4.2016 o 17:34 | (upravené 26.4.2016 o 17:47) Karma článku: 2,55 | Prečítané:  166x

Držíme formu. Výsledky volieb v jednotlivých krajinách Európy nás (zatiaľ) prekvapujú. Otázka znie, či by sme radšej nemali byť pripravení na hladkú transformáciu prekvapenia na zvyk.

Niečo tu smrdí a rozširuje sa to po Európe ako mor. V hre sa nám nedarí, karty na ruke sa nám nepáčia. Máme chuť ich hodiť na stôl ako a začať sa hrať úplne inak. Na svojom vlastnom piesočku, s vlastným vedierkom a najmä, podľa vlastných pravidiel. Sme na seba hrdí. Uznávame spravodlivosť, rovnosť šancí, demokraciu a solidaritu. Sedíme pri víne s priateľmi, diskutujeme na otvorené, často komplikované témy, užívame si vlastnú hranú slávu, priazeň a obraz ideálnej spoločnosti. Nie sme, náhodou, mimo realitu? Keď zlyháva spoločnosť, nastupujú krajné riešenia.

V prípade výsledkov volieb na Slovensku to bolo možné s pokojným svedomím zabaliť do stavu chorej spoločnosti a nefungujúceho štátu. Nepomôže systém, pomôže sila a radikálne riešenia. Ponúkla sa alternatíva v podobe väčších šancí na okamžitý úspech a ľudia po nej jednoducho siahli. Sľubovalo sa už príliš dlho, kričalo sa iba do vetra. Tak, ako v obyčajnom partnerskom vzťahu, dôvera je minulosť. Strácame ju aj voči vlastnému susedovi. Úloha splnená, ospravedlnenie pre Slovensko je esteticky vykonštruované.Všetko sa zdá byť pod kontrolou. Zlepší sa život, hnedí sa stanú iba krátkou poznámkou v kniháchdejepisu pre základné školy. Pochybili sme. V histórii krajín sa to stáva. Ale aj pochopili?Sme naozaj takí vyspelí, že nás už nikdy neohrozí vlastná minulosť? Rakúsko je predsa diametrálne odlišné a aj u nich sa im, zdá sa, darí. Ako príjmeme možné výsledky najbližších volieb v Českej republike, Francúzsku, Nemecku, Spojených štátoch, alebo u nás, vo Švédsku?  

To, čo sa deje, mi začína pripomínať film „Die Welle“. Znudení adolescenti nechápali pojem autokracie, diktatúry a samovlády. Učiteľ im navrhol týždňový projekt, v rámci ktorého si ho zvolili ako vodcu. Vypracovali si striktné stanovy, vymysleli si vlastný názov, logo, oblečenie, pozdrav a gestá. Vsugerovali si, že sú lepší, odolnejší a silnejší ako tí druhí, ktorí sa prispôsobujú. Súčasné deti sa do nových rolí vžili neočakávane rýchlo, a o to intenzívnejšie. Celý projekt vyústil v katastrofu. Dôsledok sa dostavil takmer okamžite. Zaslepiť je totiž jednoduché kedykoľvek a kohokoľvek. Stačí omnoho menej, ako si myslíme. Nie je to príjemné poznanie, ale vyzerá to tak, že nám Európa hnedne.

To, čo bolo v diskusiách a na fórach pred pár mesiacmi neprístupné, sa dnes prijíma bez väčšieho odporu. Názory proti utečencom už nie sú tak výrazné tabu, príspevky proti nim sa prestali vymazávať, či osobne napádať. Volení zástupcovia nepočúvajú svojich voličov. Necítia zodpovednosť voči nim, namiesto toho riešia vlastné agendy. Solidárna rétorika sa mení na nekonečný zoznam otázok.Ako ďalej, koľko to všetko bude stáť, koľko ich ešte príde, ako a či sa vôbec niekedy prispôsia.

Nejestvujú žiadne jasné postupy, politické vyjadrenia sú síce prezentované na vysokej úrovni, ale bez exaktných záverov. Ostrovy zaplnené utečencami prosia na kolenách Európu o pomoc, Turecko žiada stále väčší mešec, situácia začína vyzerať ako neriešiteľná. Európa je vo vojne. Vo vojne o vlastnú slobodnú budúcnosť. Medzi ľuďmi sa šepká, že už stačí. Že sú sklamaní a znechutení. Chcú to úplne inak. Chcú ísť voliť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.


Už ste čítali?